2017 prize winners

PRIZE WINNER SPONSOR
First Prize (Acquisitive) Colleen Ingham Paradise Motors
Oil or Acrylic Mike Barr Paradise Motors
Watercolour Alan Ramachandran Spring Gully Foods
Other Medium Jean Quick Campbelltown City Council
Resident Artist (Campbelltown Council) Joshua Baldwin Campbelltown City Council
Campbelltown Reflections Coralie Armstrong John Gardner MP Member for Morialta
Painting - Merit Award 1 Margie Hookway Advance Picture Framing
Painting - Merit Award 2 Julie Meadows Advance Picture Framing
Painting - Merit Award 3 Lynda Fanshaw Innovations in Buildings
Painting - Merit Award 4 Elizabeth Gartner-Bail Vincent Tarzia
Painting - Merit Award 5 Gerhard Ritter Premier Art Supplies
Painting - Merit Award 6 Margaret Lang Premier Art Supplies
Youth - 1st Prize Ella Leak Choices Flooring by Fred Cetta and Sons
Youth - 2nd Prize Emily Cetta Infrared Security
Youth - Merit award 1 Emily Cetta Advance Picture Framing
Youth - Merit Award 2 Ella Leak Premier Art Supplies
People's Choice Award TBA Chapel Funerals
Aboriginal and Torres Strait Islander Peoples Art Lyn Lovegrove-Niemz Aboriginal Centre for Information and Arts in SA 
Aboriginal and Torres Strait Islander Peoples Art - Encouragement Award Kym Kropinyeri TURKINDI
1st Prize - Wheel Formed Ceramics/ Pottery Lyn Lovegrove-Niemz Chapel of Holy Family Payneham
2nd Prize - Wheel Formed Ceramics/ Pottery Aaron Lim Profile Group
3rd Prize - Wheel Formed Ceramics/ Pottery Pamela McCubbin Profile Group
1st Prize – Hand Built Clay Sculpture Carol Foster Campbelltown City Council
2nd Prize - Open Anna Couper Paradise Motors
3rd Prize - Open Jennifer Hutton-Stirrup Paradise Motors
Pottery - Merit Award 1 Connie Berg Choices Flooring by Fred Cetta and Sons
Pottery - Merit Award 2 No prize awarded Choices Flooring by Fred Cetta and Sons
Porcelain Art - Most Outstanding Exhibit Shirley Rosenthal Campbelltown City Council
Porcelain Art - Best Article featuring lustre and/or texture Margaret Lawson The Portcelain Art Teachers Association
Porcelain Art - Best Original & Contemporary Design Shirley Rosenthal Cafe Numero Uno
Porcelain Art - Best Traditional Style Lee Sanders Chapel Funerals
Porcelain Art - Best Australiana Article Kay Pope The Australasian Porcelain Art Teachers Association
Porcelain Art - Best Article featuring Pen work Marie Sheridan South Australia China Painters Association
Porcelain Art - Best lidded Article Jillian Varga Bellissimo Show Care, Newton
Porcelain Art - Best Miniature article up to 8cms Jillian Varga Cafe Va Bene
Porcelain Art - Highly Commended (1) Brenda Wallis Elbio All About Sweets
Porcelain Art - Highly Commended (2) Betty Hermel Elbio All About Sweets
Porcelain Art - Highly Commended (3) Vicki Smith The Rezz Hotel
Porcelain Art - Highly Commended (4) Margaret Johnson Picture Perfect Memories, Newton
Photography - First Prize (Overall) Ganriella Szondy Campbelltown Eye Care
Photography - Second Prize (Overall) Marie Bury Innovations in Buildings
Photography - First Prize (Nature) Sonia Collins Black & White Photographics
Photography - First Prize (Natural Landscape/Seascape) Paul Whitehead Total Photographic Supplies
Photography - First Prize (Built Landscape/Structure) Asbjorn Kanck Advance Picture Framing
Photography - Open (Any Subject) Marie Bury Diverse Installations
Photography - Open (Monochrome) Kimberley Copeland Jackalope Gallery
Photography - Highly Commended (1) Marie Bury  
Photography - Highly Commended (2) Sonia Collins  
Photography - Highly Commended (3) Sonia Collins  

Previous 1st Prize Winners

1984 Lyn Todd   2001 Jenny Erdmann
1985 Margaret Lang   2002 Brian Dobson
1986 Gwen Burrowes   2002 Brian Dobson
1987 Christopher Matthews   2003 Jasda Dhanasophon
1988 Christopher Matthews   2005 Mary Wagstaff
1989 John Patchett   2006 Gary Lee-Gaston
1990 June Colligan   2007 Simone Black
1991 Mardi Martin   2008 Margaret Lang
1992 Hazel Harding   2009 Margaret McEntee
1993 Christopher Matthews   2010 Gerhard Ritter
1994 Anthea Elizabeth Oxford   2011 Hazel Harding
1995 Gary Lee-Gaston   2012 Vita Jurevicius
1996 Michael Munday   2013 Rosemary Carpenter
1997 Laurie Barber   2014 Trevor Newman
1998 Mani Rajan   2015 Mike Barr
1999 Mary Wagstaff   2016 Alan Ramachandran
 2000 Brian Dobson   2017 Colleen Ingham